Če si kdaj pozoren_a na svoje okolje, ko greš na pijačo v lokal, si verjetno že opazil_a, da so opozorila proti prekomernem pitju vsepovsod. Od ogromnih letakov, ki oglašujejo pijače, na katerih je s karseda majhnimi črkami zapisano, da minister za zdravje opozarja, da prekomerno uživanje alkohola škoduje zdravju, do rdeče zapisanih opozoril, da se mladoletnim osebam in tistim, ki so že vidno pod vplivom alkohola, ne streže… Marsikdo ta opozorila prezre ali pa jih je že tako vajen_a, da jih niti ne opazi več.
Taka opozorila pa tam niso zaman. Alkohol je namreč vzrok za vsako deseto prometno nesrečo in za vsako tretjo s smrtno žrtvijo. Dokazano je tudi, da alkohol že pri majhnih količinah vpliva na kognicijo in vedenje (če te zanima več o vožnji pod vplivom alkohola in drugih psihoaktivnih substanc, klikni na povezavo). Slovenija in druge države so skušale zato implementirati različne ukrepe, s katerimi bi zmanjšali tveganje za povzročitev prometnih nesreč zaradi vplivov alkohola – najbolj priljubljena in učinkovita sta uporaba alkotesta in predpisovanje kazni za vožnjo pod vplivom alkohola. Metaanaliza 14 študij iz leta 1999 ugotavlja, da je naključno preverjanje alkoholiziranosti pri zdravnikih zmanjšala število prometnih nesreč za med 8 in 71 %.
Raziskovanje načinov, kako bi lahko raven alkohola v telesu izmerili na podlagi izdihanega zraka, se je pričelo že leta 1874. To je povezano s tem, da so v tistem času avtomobili postajali povprečnemu delavcu vedno bolj dostopni, s tem pa se je povečalo tudi število prometnih nesreč, tudi pod vplivom alkohola.
Prvi poskus izuma naprave, ki bi merila količino alkohola v izdihanem zraku, je bil “Drunkometer” iz leta 1938. Voznik je pihnil v napravo, ki je bila velika približno kot škatla za čevlje. Vzorec zraka, nabran v balonu znotraj naprave, je prišel v stik s kemikalijami in bolj, kot so se obarvale, večja je bila alkoholiziranost voznika_ce. Kasneje je bilo še več poskusov izuma podobnih naprav, ki pa so prav tako delovale na princip obarvanja kemikalij ob stiku izdihanega zraka.
Prvega v drugi generaciji alkotestov in najbližjega sorodnika sodobnega alkotesta je izumil profesor Borkenstein leta 1954 v Združenih državah. Ta je deloval na principu kemične oksidacije in fotometrije pri določanju ravni alkohola v izdihanem zraku. Bil je precej praktičen, zlasti za organe pregona, saj je omogočal lažje preverjanje sledenja zakonom glede pijane vožnje.
Sodobne naprave za merjenje alkohola v izdihanem zraku, ki so v širši uporabi, delimo na dve vrsti:
- Naprave, ki so zgolj indikatorji alkoholiziranosti
- Naprave, ki natančno izmerijo in pokažejo količino alkohola v izdihanem zraku
Elektronske alkoteste, ki jih ponavadi uporablja slovenska policija, uvrščamo v prvo skupino, policisti_ke pa jih uporabljajo v skladu z navodili proizvajalca. Tej testi niso stoodstotno natančni – v primeru, da se oseba z rezultatom indikatorja ne strinja oziroma ne želi podpisati zapisnika o preizkusu z alkotestom, se odredi merjenje z etilometrom, ki natančno izmeri raven alkohola v litru izdihanega zraka, ali pa strokovni pregled, kjer se osebi za preverjanje prisotnosti alkohola analizira urin oz. kri. Glede na rezultat analize nato policist_ka posamezniku_ci napiše primerno kazen.
Vožnja pod vplivom alkohola je zaradi svojih grozovitih posledic v cestnem prometu tako upravičeno v središču preventivnih akcij, ki jih implementirajo različne organizacije in organi pregona.
Kaj pa lahko ti storiš, da ne oviraš drugih udeležencev v prometu?
1. Če si preveč utrujen_a ali si pil_a oz. vzel_a kakšno psihoaktivno substanco, nikoli ne sedi za volan! Pelji se z nekom, ki je popolnoma trezen_a ali pa pojdi domov z javnim prevozom.
2. Tudi če se ti zdi, da si trezen_a, te lahko občutek vara! Za streznitev potrebuješ predvsem čas in počitek – pristopi, kot so uživanje olja, hladen tuš in pitje kave, so neučinkoviti.
3. Če ste vse_i na partiju pod vplivom psihoaktivnih substanc in javnega prevoza ni, pokliči taksi! Na DrogArt infotočkah v Mariboru in Ljubljani ter na terenu delimo kupone After Taxi, s katerimi lahko na območju že omenjenih mest koristiš dobroimetje v vrednosti 6 evrov pri prevozu s taksijem, tako pa tudi skrbiš zase in za druge udeležence v prometu.
4. Predvsem pa poskrbi za dobro preventivo – pred pitjem jej (najboljše je, da poješ nekaj, kar se presnavlja dlje časa, npr. riž, ker se tako alkohol počasneje absorbira v tvoje telo), po vsaki pijači ali pa vsaj pred spanjem spij dovolj vode in se tako izogni hudemu mačku zjutraj. Alkohol telo namreč dehidrira, k mačku pa prispeva tudi nizka raven sladkorja v krvi.
Kako pa se je čez čas razvijala kazen za pijano vožnjo? Več o tem lahko prebereš v naslednjem članku z naslovom Razvoj kazni za pijano vožnjo. 😉
Izberi sam ti želi veliko varnih kilometrov <3
avtor_ica: Manca Kepa
Viri in literatura
- Alkohol (Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa): https://www.avp-rs.si/varnost-v-prometu/alkohol/
- The effect of random alcohol screening in reducing motor vehicle crash injuries: https://doi.org/10.1016/S0749-3797(98)00116-0
- Breathalysers in History: https://www.drinkdriving.org/drink_driving_information_breathalysers_early.php
- Veste, kaj je etilometer in kaj se zgodi, če odlonite alkotest?: https://n1info.si/novice/slovenija/veste-kaj-je-etilometer-in-kaj-se-zgodi-ce-odklonite-alkotest/
- World report on road traffic injury prevention: https://www.who.int/publications/i/item/world-report-on-road-traffic-injury-prevention