Čaga je bila dobra, same face, zanimivi liki, muska zakon. Tale je bla res huda!

In pride naslednje jutro, trenutek, ko se zbudiš – v glavi ti zvoni, sesalec iz zgornjega nadstropja daje občutek, kot da je tik ob tvojem ušesu, v želodcu ti brbota… Pa si rečeš: »Ma ni panike, mam to – je bil le dober parti!« V redu, to bo minilo – čez par ur bom kot nov_a…

Takrat pa BAM! Veliki POK. Strese te. Zmraziš se. V mislih zakričiš. A ni ga dovolj glasnega krika, da bi preglasil tisti mali, tihi, a neizmerno nadležen glasek, ki se po tvoji glavi vali kot megla na bedno ljubljansko zimsko jutro. Razleze se vsepovsod – ni mu moč pobegniti. Spomniš se nekih bledih podob sebe. Kako plešeš po mizi in poliješ nekega naključnega reveža, medtem ko mu momljaš svojo življenjsko zgodbo. Kako se sredi flora spotakneš in se zložiš na rit. Kako se ti vsi smejijo in te obsojajo. Za dobro mero odpreš telefon. Tam vidiš vseh milijon sporočil, ki jih je komajda možno razvozlati. Seveda poslanih osebi, katere sicer še pozdraviti ne upaš ali pa je že nekaj časa del preteklosti. Za povrh te čaka deset neodgovorjenih klicev in kričeča sporočila najboljše prijateljice: »KAM SI SPET IZGINIL_A?? NIKJER TE NE NAJDEMO!! SKRBI NAS!!«

Moralec v tvoji glavi se dokončno prebudi, tisto primarno bobnenje niti ni več tak problem – Moralec mjavka in ti na replay predvaja vse sramotne momente pretekle noči. Ti je zgornji scenarij nekako, vsaj približno znan?

MORALNI MAČEK – KAJ SPOLOH JE?

Moralni maček je občutek sramu, obžalovanja ali na sploh slabega duševnega počutja zaradi storjenih dejanj ali izrečenih besed, praviloma pod vplivom alkohola (ali trave ipd.). Pogosto je povezan z občutkom izgube kontrole nad sabo pod vplivom substanc prejšnjo noč. Nastopi običajno po prekrokani noči, ko smo storili nekaj, česar trezni ne bi in si sedaj želimo, da bi se dejanja vzdržali. Pod vplivom alkohola je zelo običajno, da nam popustijo zavore, postanemo bolj (morda celo nekoliko preveč) komunikativni, polni lažnega poguma in zato je verjetnost večja, da se spravimo v situacije, zaradi katerih bi naslednje jutro najraje zakopali glavo v pesek kot noj. Taka dejanja so lahko vse od spotikanja in nerodnega rabijanja kozarcev, objemanja neznancev, bruhanja v umivalnik v klubu ali v smetnjak na železniški postaji, nespreten ples, klicanje bivših in še cel repertoar podobnih zadev, ki v nas vzbudijo sram.

Poleg našega slabega občutka moralnega mačka pogosto spremljajo tudi negativni vplivi na naše družbene odnose. To so lahko prijateljski ali partnerski odnosi z osebami, katerih so se naša dejanja pod vplivom dotikala (npr. prijateljice, ki smo jo šestkrat polili s sprite vodko, fanta, s katerim smo šli šele na en dejt, pa smo mu sredi kluba začeli izpovedovati večno ljubezen…). Negativen vpliv ima vsa zadeva lahko tudi na odnose doma (npr. prepir s sorojenci v pijanem stanju ali pa očitanje s strani staršev, da se spet nismo držali skupnih dogovorov) ter v službi ališoli, če imajo naša dejanja posledice tudi tam (npr. zamudimo v službo, ker smo tisti večer pregloboko pogledali v kozarec, pišemo jezne smse šefom…).

PA LAHKO TOLE NERODNOST PREPREČIMO?

Stoodstotne garancije, da ne bomo storili prav ničesar, kar bi obžalovali ali česar bi se sramovali, sicer ni, lahko pa zmanjšamo možnost za nastanek raznoraznih »bruk«:

  • zmanjšani razsodnosti se lahko izogneš s tem, da ne piješ ali piješ manj;
  • med pitjem upoštevaš splošne smernice zmanjševanja škode pri pitju, saj tako lahko zmanjšaš možnost za neobvladljivo pijanost in slabost (npr. ne eksaš, ne mešaš različnih alkoholov med sabo in alkohola ter energijskih pijač, vmes piješ dovolj vode…);
  • na zabavo greš z dobrimi partibadiji, s katerimi se dogovorite, da se med sabo opozorite, če je nekdo že kar konkretno pijan, začne početi kaj, za kar veste, da bo naslednji dan obžaloval_a itd., hkrati pa je parti itak vedno boljši z dobro družbo in alkohol v takem primeru ni središče zabave.

KAKO »PREBOLETI« MORALCA?

Vedi, da je že vsakdo izmed nas naredil kakšno neumnost, zaradi katere nam je bilo kasneje neopisljivo nerodno. To se lahko zgodi čisto vsakomur in vedi, da si nihče ne bo za vedno do konca dni zapomnil nekih nerodnih dejanj, ki smo jih storili. Poleg tega pa:

  • opravičimo se ljudjem, ki so jih naša dejanja morda prizadela, pri tem pa za naše ravnanje ne okrivimo alkohola, saj je ta kvečjemu le povod, nikoli pa razlog;
  • planiramo žuranje na način, da se v prihodnje takim situacijam izognemo;
  • če je kdo naše početje slikal ali posnel, ga prosimo, da posnetek izbriše, povemo, da se ob teh posnetkih slabo počutimo;
  • poskusimo se sprijazniti s storjenimi dejanji, saj preteklosti ni mogoče spremeniti, smo pa pozorni pri naših dejanjih vnaprej.